Poslanci zamítli návrh, aby do společné pěstounské péče mohlo být dítě svěřeno i jiným dvěma osobám, než jsou manželé. Například osobám žijícím v registrovaném partnerství.

6. 8. 2021 – Hana Konečná

Dnes poslanci zamítli možnost registrovaných partnerů jako společných pěstounů. Mrzí mě to. Pěstounská péče je profesionální péče o děti, státem placená (ve stejném jednání byly zvýšeny platy pěstounům). Pěstounství si právně nehraje na rodinu jako osvojení, pouze vytváří prostředí podobné rodině. Pěstoun nemá rodičovská práva (ty má původní rodina nebo stát), pouze má povinnost se o dítě řádně starat. Pěstoun může být i jednotlivec, takže už teď je několik pěstounů gayů či leseb. Dětí k pěstounské péči jsou plné děcáky, pěstounů je strašně málo - kdo by do toho šel, je to opravdu služba až oběť.

Žadatelé o pěstounství jsou přísně prověřováni a když pak dostanou dítě/děti, jsou pod neustálým dohledem úřadů. Ukáže-li se něco nekalého, děti se odeberou. Děti v pěstounce dobře ví, o co jde, ví o své původní rodině, je tlak na to, aby s původní rodinou (nejen rodiči, ale i sourozenci, prarodiči, tetami...) byly v kontaktu. Když ty děti jsou v děcáku, vychovávají je tam samé ženy. Jaký je rozdíl, když je bude vychovávat lesbický pár? A když je bude vychovávat gayský pár? Jsem si jistá, že mnozí kluci vyrůstající v ústavech mohou u dvou odpovědných hravých akčních chlapů, co polezou na skály a budou chodit na fotbal, jen rozkvést a dozrát.
Článek o hlasování na idnes.cz