O nás

Spolek Adam Česká republika vznikl v roce 2010. Důvodem jeho vzniku byl pociťovaný nedostatek vhodných a vhodně podaných informací o možnostech řešení nenaplňujícího se rodičovství. Bylo nutné vysvětlovat, že neplodnost je nemoc jako každá jiná, že to není vina, trest ani duševní porucha. Že děti ze zkumavky nejsou umělé. Že děcáky nejsou plné roztomilých zdravých malých miminek. Že i bezdětný život může být šťastný a velice plodný. A také nám vadilo přehlížení faktu, že na dítě jsou potřeba dva, muž a žena. V té době byl totiž muž považován pouze za jakéhosi dodavatele spermií bez vlastních představ, pocitů či motivů.

Adam poskytuje bezplatné poradenství těm, kdo se na něj obrátí, účastní se odborných setkání, vyjadřuje na nich odborné názory, píše analýzy k návrhům zákonů, komunikuje se zahraničními pacientskými organizacemi. V neposlední řadě dělá výzkumnou práci. Ale pokud jde naše webové informační ambice, po pár letech intenzivních snah jsme zjistili, že jsou nenaplnitelné. Problémem není obrovský vývoj v reprodukční medicíně a náhradní rodinné péčiꓼ jsme stále informováni velmi dobře. „Vaz“ nám zlomil obrovský vývoj informačních technologií. S profesionálně dělanými weby center asistované reprodukce, farmaceutických firem, odborných společností a profesionálně vedených organizací zaměřených na náhradní rodinnou péči, s pracovníky specializovanými čistě na komunikaci, jako pouzí „nadšenci“ nemůžeme soupeřit.

Kromě toho se naprosto změnil sociální, psychologický, etický i právní rámec asistované reprodukce. Dneska je našimi hlavními tématy sociální definice neplodnosti, odanonymňování dárcovství, komercializace dárcovství gamet a náhradního mateřství, přeshraniční reprodukční péče, designing babies, využívání asistované reprodukce post mortem, atd. Rozhodli jsme se tedy poskytnou prostor interdisciplinární diskusi o těchto tématech.

Starý web.

Zakladatelé Adama

Hana Konečná, psycholožka, bioetička. Pracuje na Jihočeské univerzitě.
Rozhovor v DVTV

Tomáš Kučera, demograf, prognostik. Pracuje na Karlově univerzitě.
Demografický výhled České republiky a očekávané trendy populačního vývoje (prezentace)

Stanislav Suda, pedagog, psychoterapeut, pěstoun. Pracuje na Jihočeské univerzitě.
Rozhovor na iDNES.cz