Aktuality týkající se cest za rodičovstvím a jejich širokého kontextu psychosociálního, medicínského, etického, právního i politického. Výběr aktualit není dán stanovisky spolku Adam ČR, ta jsou ve složce „Stanoviska“. Naší snahou je ukázat problematiku ve všech souvislostech. Jsme omezeni našimi dobrovolnickými možnostmi, proto vítáme upozornění na opomenuté články, legislativní kroky, aktivity, atd. na e-mailu adam@adamcr.cz. Aktuality počínají říjnem 2020, kdy padlo rozhodnutí pozměnit obsah webu.

Má dítě v pěstounské péči právo se stýkat s původní rodinou nebo je to jeho povinnost?

23. 3. 2021 – Hana Konečná

V pěstounské péči dítě vyrůstá v jiné rodině než do níž se narodilo, ale jeho genetickým rodičům nejsou obvykle odebrána rodičovská práva. Dítě se dle možností svého věku a psychických schopností orientuje ve své vlastní situaci. V posledních letech se klade velký důraz na to, aby kontakty s původní rodinou byly zachovány a rozvíjeny.

Téma se v posledních týdnech stalo pro odborníky na náhradní rodinnou péči a pro pěstouny velmi živým. Kancelář ombudsmana ke kontaktům dítěte s původní rodinou vydala doporučení. Z něj vyplývá, že o kontaktech může rozhodovat jen soud. Odborníci z NRP tomu vydali svá stanoviska, například Asociace dítě a rodina, Sdružení pěstounských rodin či Českomoravská psychologická společnost. Nově je formulována i Petice za zajištění nejlepšího zájmu dítěte v pěstounské péči při kontaktech s biologickou rodinou.

Číst dál

Ruská státní duma navrhuje zákon omezující náhradní mateřství ... znovu

15. 3. 2021 – Dr. Christina Weis

Článek v angličtině s názvem „Russian State Duma proposes bill restricting surrogacy... again“:

„In January 2021, the Russian State Duma declared that they were drafting a bill to amend the current regulation of surrogacy in Russia. If accepted, the new bill would prohibit foreigners and unmarried couples from seeking surrogacy in Russia.“ Celý článek na bionews.org

Rodí se víc dvojčat než kdykoliv předtím

12. 3. 2021 – Christiaan Monden, Gilles Pison, Jeroen Smits

Článek „Twin Peaks: more twinning in humans than ever before“ v prestižním časopise Human Reproduction, citováno z hlavních výsledků:

„Since the 1980s, the global twinning rate has increased by a third, from 9.1 to 12.0 twin deliveries per 1000 deliveries, to about 1.6 million twin pairs each year.“ Celý článek na oup.com

Nejlepší vědecké práce v oblasti asistované reprodukce dle ESHRE za rok 2020

4. 3. 2021 – Hana Konečná

Evropská společnost pro lidskou reprodukci a embryologii (ESHRE) vydává (v angličtině) několik vědeckých časopisů. Každý rok z nich pak vybírá nejvýznamnější vědecké práce. Jaké vybrala za rok 2020?

Číst dál

V 64 letech porodila dvojčata. Odebrala jí je sociálka

3. 3. 2021 – Tomáš Andres Skoupý

Nejvyšší soud ve Španělsku potvrdil verdikt, kterým soud souhlasil s odebráním dvojčat, která v roce 2017 porodila tehdy 64letá Mauricia Ibáñezová, z její péče. Už dříve přitom španělské úřady ženě odebraly nyní jedenáctiletou dceru. Celý článek na novinky.cz

Starší