Aktuality týkající se cest za rodičovstvím a jejich širokého kontextu psychosociálního, medicínského, etického, právního i politického. Výběr aktualit není dán stanovisky spolku Adam ČR, ta jsou ve složce „Stanoviska“. Naší snahou je ukázat problematiku ve všech souvislostech. Jsme omezeni našimi dobrovolnickými možnostmi, proto vítáme upozornění na opomenuté články, legislativní kroky, aktivity, atd. na e-mailu adam@adamcr.cz. Aktuality počínají říjnem 2020, kdy padlo rozhodnutí pozměnit obsah webu.

Proč by se v UK neměli bát rozšíření doby uchování zmražených vajíček

10. 9. 2021 – Dr. Kylie Baldwin

V UK je intenzivní debata o rozšíření doby uchování zmražených vajíček v proceduře „social freezing“, tedy ze sociálních důvodů (důvody mohou být ještě klasické medicínské, například před onkologickou léčbou). Článek v angličtině „An extension to egg freezing storage limits and why we shouldn’t fear a sudden rise in women pursuing motherhood much later on in life“ rozšíření doby obhajuje, obavy, že ženy budou odkládat mateřství ještě víc, považuje za neopodstatněné:

…the extension in the time limit will lead to women using the technology to have children in their fifth and six decade of life is unfounded, particularly given the fact that UK clinics do not routinely treat women beyond the age of 50.

(Já ty obavy za opodstatněné považuji, poznámka HK)
Celý článek na wordpress.com

Pokračuje odborná debata o účinnosti doplňkových procedur pro IVF

31. 8. 2021 – Hana Konečná

Mnohé IVF kliniky, včetně českých, nabízí pacientům doplňkové procedury, o nichž říkají, že zvýší šanci na otěhotnění. Mezi odbornou veřejností se jim říká anglickým výrazem „add-ons“. Patří mezi ně například asistovaný hatching, akupunktura, vitamíny, atd. Velká část těchto doplňkových procedur ovšem nemá účinnost dostatečně potvrzenou výzkumu, takže pro pacienty je to jen finanční zátěž bez efektu. Odborníci proto velmi doporučují pacientům, ale se o každé doplňkové terapii snažili zjistit co nejvíc spolehlivých informací. Vodítkem může být například průběžně aktualizovaná databáze „In vitro fertilisation – effectiveness of add-ons", doporučeným postupům se věnuje i česká Sekce asistované reprodukce ČGPS ČLS.

Úspěch asistované reprodukce a rasa pacientky

31. 8. 2021 – Dr. Alka Prakash and Mrs. Uma Gordon

V UK statistiky ukazují, že asistovaná reprodukce má horší výsledky u žen z etnických minorit. Příčiny rozebírá článek v angličtině „Medical and social inequalities behind racial disparities in fertility outcomes“. Celý článek na bionews.org

Nejen věk ženy, ale i věk muže snižuje úspěšnost asistované reprodukce

23. 8. 2021 – Joseph Hawkins

Týdeník BioNews informuje v anglicky psaném článku „Men over 50 less likely to have successful fertility treatment“ o výzkumu, z něhož vyplývá, že:

When the father is over the age of 50 the likelihood of a live birth following IVF or ICSI is 33 percent lower than for men under the age of 50. Celý článek na bionews.org

Jméno dárce spermií v rodném listu dítěte?

23. 8. 2021 – Blair Sowry

V Indii řeší, zda by dítě počaté asistovanou reprodukcí u osamělých žen nemělo mít v rodném listu jméno dárce spermií. Článek v angličtině „Kerala rules on donor conception birth certificate requirement“ popisuje současná indická stanoviska, například toto:

The right of a single woman/unwed mother, to conceive through ART procedures having been recognised, it is for the state to provide appropriate forms for registration of births and deaths of children born through such procedures. Celý článek na bionews.org

Starší